E-n Ramp over Southcenter BLVD
Good Condition61 years old14,537 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 1.1 E Jct SR 99 |
| Carries | E-n Ramp |
| Crosses | Southcenter BLVD |
| Coordinates | 47.46486, -122.26600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 218.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,537 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007442D0000000 |