S 30th ST over S-s Ramp
Good Condition61 years old3,475 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Pierce |
| Location | 0.1 N Jct I-5 |
| Carries | S 30th ST |
| Crosses | S-s Ramp |
| Coordinates | 47.23403, -122.43547 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 192.9 ft (58.8 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 740.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,475 (2002) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007505E0000000 |