S-w Ramp over Airport Way S
Fair Condition60 years old5,379 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | Jct I-90 |
| Carries | S-w Ramp |
| Crosses | Airport Way S |
| Coordinates | 47.59328, -122.32161 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 518.0 ft (157.9 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 1594.8 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,379 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007565K0000000 |