Dearborn-n Ramp over I-5 Nbcd
Good Condition61 years old6,516 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.1 N Jct I-90 |
| Carries | Dearborn-n Ramp |
| Crosses | I-5 Nbcd |
| Coordinates | 47.59461, -122.31883 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 749.0 ft (228.3 m) |
| Max Span | 131.9 ft (40.2 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 1780.7 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,516 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007565M0000000 |