I-5 Sbcd over Dearborn ST
Fair Condition61 years old32,408 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.1 N Jct I-90 |
| Carries | I-5 Sbcd |
| Crosses | Dearborn ST |
| Coordinates | 47.59553, -122.32097 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 215.9 ft (65.8 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Area | 1296.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,408 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007565J0000000 |