I-5 over Sdot Maintenance Yard
Good Condition60 years old2,510 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | Jct I-90 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | Sdot Maintenance Yard |
| Coordinates | 47.59456, -122.32114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 459.0 ft (139.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 1147.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,510 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 0007565N0000000 |