I-90 W-s Ramp over I-5
Good Condition61 years old19,205 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | Jct I-5 |
| Carries | I-90 W-s Ramp |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.59386, -122.31986 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 1245.1 ft (379.5 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 2960.1 sq m |
| Main Spans | 16 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,205 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007565B0000000 |