I-90 Wcd Ramp over Ramps Rail City Street
Fair Condition61 years old35,848 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | Jct I-5 & I-90 |
| Carries | I-90 Wcd Ramp |
| Crosses | Ramps Rail City Street |
| Coordinates | 47.59483, -122.31744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 865.2 ft (263.7 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 2320.6 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,848 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007565L0000000 |