I-5 Nbcd over Dearborn ST
Fair Condition61 years old20,967 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.1 N Jct I-90 |
| Carries | I-5 Nbcd |
| Crosses | Dearborn ST |
| Coordinates | 47.59553, -122.31975 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 215.9 ft (65.8 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 815.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,967 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007565I0000000 |