State Route 210 EB over Interstate 215 & Ramps
Fair Condition37 years old59,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-210-r21.84-sbd |
| Carries | State Route 210 EB |
| Crosses | Interstate 215 & Ramps |
| Coordinates | 34.14399, -117.31962 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 310.0 ft (94.5 m) |
| Max Span | 130.9 ft (39.9 m) |
| Deck Width | 98.8 ft (30.1 m) |
| Deck Area | 2844.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 59,000 (2017) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 0947R |