State Route 210 WB over Cajon BLVD & Bnsf Ry
Good Condition37 years old59,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-210-r21.72-sbd |
| Carries | State Route 210 WB |
| Crosses | Cajon BLVD & Bnsf Ry |
| Coordinates | 34.14274, -117.32187 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 276.9 ft (84.4 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 99.4 ft (30.3 m) |
| Deck Area | 2557.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 59,000 (2017) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 0946L |