CR 17/4 over Little Cabell Creek
Poor Condition34 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.45 Mi East Of CR 17 |
| Carries | CR 17/4 |
| Crosses | Little Cabell Creek |
| Coordinates | 38.43501, -82.23712 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 146.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A045 |