I64 (wb) over Mud River & C.r.1
Fair Condition28 years old27,100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.75 Mi. East Of CR 60/89 |
| Carries | I64 (wb) |
| Crosses | Mud River & C.r.1 |
| Coordinates | 38.42969, -82.22599 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 368.1 ft (112.2 m) |
| Max Span | 119.4 ft (36.4 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 1211.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,100 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A243 |