I64 EB over Mud River
Poor Condition30 years old23,600 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.19 Mi.east Of CR 60/89 |
| Carries | I64 EB |
| Crosses | Mud River |
| Coordinates | 38.42087, -82.25220 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 408.1 ft (124.4 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 1343.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,600 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A238 |