CR 25 over Mud River
Fair Condition36 years old2,900 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.01 Mi South Of CR 25/2 |
| Carries | CR 25 |
| Crosses | Mud River |
| Coordinates | 38.42394, -82.12251 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.3 ft (51.6 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 474.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,900 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A060 |