County Route 25/1 over Indian Fork
Poor Condition22 years old450 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.31 Mi East Of CR 60/39 |
| Carries | County Route 25/1 |
| Crosses | Indian Fork |
| Coordinates | 38.41758, -82.10425 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 94.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000006A270 |