Co 25 over Csx Railroad
Fair Condition46 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.14 Mi South Of Co 25/16 |
| Carries | Co 25 |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 38.41762, -82.11326 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.6 ft (33.4 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 307.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A059 |