I 64 EB over CR 16
Fair Condition67 years old24,900 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.16 Mi East Of CR 16 |
| Carries | I 64 EB |
| Crosses | CR 16 |
| Coordinates | 38.43015, -82.10463 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 131.6 ft (40.1 m) |
| Max Span | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 517.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1978) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,900 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A157 |