CR 164/10 over Guyandotte River
Fair Condition26 years old800 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.01 Mile North Of US 60 |
| Carries | CR 164/10 |
| Crosses | Guyandotte River |
| Coordinates | 38.41252, -82.38655 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 321.9 ft (98.1 m) |
| Max Span | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 1648.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A262 |