CR 160/18 over I64 / Mall Access Road
Fair Condition27 years old4,900 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.10 Mile North Of US 60 |
| Carries | CR 160/18 |
| Crosses | I64 / Mall Access Road |
| Coordinates | 38.41693, -82.26435 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 403.9 ft (123.1 m) |
| Max Span | 139.1 ft (42.4 m) |
| Deck Width | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Area | 2117.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,900 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A255 |