US 60 over Csx Railway
Good Condition16 years old20,600 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.10 Mile West Of County |
| Carries | US 60 |
| Crosses | Csx Railway |
| Coordinates | 38.41639, -82.25118 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 161.4 ft (49.2 m) |
| Max Span | 157.2 ft (47.9 m) |
| Deck Width | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Area | 806.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,600 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000006A293 |