I 64 EB & WB over CR 60/89
Good Condition3 years old27,100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.69 Mi East Of Co 19 |
| Carries | I 64 EB & WB |
| Crosses | CR 60/89 |
| Coordinates | 38.41812, -82.26112 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 130.6 ft (39.8 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 394.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,100 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A324 |