County Route 42 over Csx Railroad
Good Condition20 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.01 Mile N. Of CR 42/3 |
| Carries | County Route 42 |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 38.37940, -82.29111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 119.4 ft (36.4 m) |
| Max Span | 116.8 ft (35.6 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 404.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A274 |