County Route 31/6 over Guyandotte River
Good Condition21 years old2,700 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.01 Miles South Of CR 31 |
| Carries | County Route 31/6 |
| Crosses | Guyandotte River |
| Coordinates | 38.38205, -82.28483 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 596.5 ft (181.8 m) |
| Max Span | 174.9 ft (53.3 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 2472.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,700 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A271 |