CR 60/5 over Guyandotte River
Fair Condition43 years old7,300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.20 Mi West Of CR 60/9 |
| Carries | CR 60/5 |
| Crosses | Guyandotte River |
| Coordinates | 38.41043, -82.29649 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 404.5 ft (123.3 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 1467.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,300 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A128 |