US 60 over Fourpole Creek
Poor Condition77 years old11,600 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.74 Mi West Of US 52 |
| Carries | US 60 |
| Crosses | Fourpole Creek |
| Coordinates | 38.40627, -82.50050 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 625.0 ft (190.5 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Area | 3962.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,600 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A098 |