CR 39 over Fourpole Creek
Good Condition40 years old800 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.02 Mi West Of CR 48 |
| Carries | CR 39 |
| Crosses | Fourpole Creek |
| Coordinates | 38.37817, -82.40050 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.4 ft (24.5 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 205.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A091 |