Wv 72 over Blackwater River
Good Condition21 years old250 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.16 Mi. S. Of CR 72/9 |
| Carries | Wv 72 |
| Crosses | Blackwater River |
| Coordinates | 39.07479, -79.62848 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 153.9 ft (46.9 m) |
| Max Span | 149.9 ft (45.7 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 361.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A075 |