US 219 And Wv 72 over Shavers Fork Cheat River
Fair Condition18 years old5,900 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.15 Miles N. Jct. Wv 72 |
| Carries | US 219 And Wv 72 |
| Crosses | Shavers Fork Cheat River |
| Coordinates | 39.09749, -79.67819 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 221.1 ft (67.4 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 950.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,900 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A078 |