C.r. 219/7 over Elklick Run
Good Condition5 years old100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 2.35 Mi. East Of US 219 |
| Carries | C.r. 219/7 |
| Crosses | Elklick Run |
| Coordinates | 39.07951, -79.64882 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 36.4 ft (11.1 m) |
| Max Span | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 52.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A095 |