C.r. 39 over Haddix Run
Fair Condition27 years old200 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.20 Mi. S. Jct. U.s. 219 |
| Carries | C.r. 39 |
| Crosses | Haddix Run |
| Coordinates | 39.06990, -79.69800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 71.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A070 |