Tucker CR 39 (sls) over Laurel Run
Fair Condition21 years old300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.03 Mi S Jct CR 39/3 |
| Carries | Tucker CR 39 (sls) |
| Crosses | Laurel Run |
| Coordinates | 39.05063, -79.72061 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.3 ft (13.8 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 98.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 921 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A076 |