Tucker CR 39 over Pleasant Run
Good Condition13 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.03 Mi S Of CR 47 |
| Carries | Tucker CR 39 |
| Crosses | Pleasant Run |
| Coordinates | 39.04395, -79.72326 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.7 ft (17.6 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 86.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2019) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A086 |