C. R. 32/18 over Beaver Creek
Fair Condition40 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.15 Mi. E. Jct. Wv 32 |
| Carries | C. R. 32/18 |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 39.12940, -79.46058 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.3 ft (31.5 m) |
| Max Span | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 135.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A072 |