C.r. 29/1 over Blackwater River
Fair Condition70 years old300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.29 Mi E Jct CR 29 |
| Carries | C.r. 29/1 |
| Crosses | Blackwater River |
| Coordinates | 39.11554, -79.48015 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 135.5 ft (41.3 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 400.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A027 |