Wv 32 over Blackwater River
Good Condition19 years old2,700 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.87 Mi. S. Jct. C.r. 29 |
| Carries | Wv 32 |
| Crosses | Blackwater River |
| Coordinates | 39.12804, -79.46158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 225.1 ft (68.6 m) |
| Max Span | 220.1 ft (67.1 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 809.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,700 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A077 |