W.v. 72 over U.s. 48
Good Condition3 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 1.15 Mi N Of CR 17 |
| Carries | W.v. 72 |
| Crosses | U.s. 48 |
| Coordinates | 39.11372, -79.67819 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 128.9 ft (39.3 m) |
| Deck Width | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Area | 652.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A097 |