C. R. 17 over Left Fork Clover Run
Poor Condition75 years old40 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.15 Mi W Jct CR 21 |
| Carries | C. R. 17 |
| Crosses | Left Fork Clover Run |
| Coordinates | 39.12207, -79.72837 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 71.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A019 |