C.r.1 over Wolf Run
Fair Condition35 years old150 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.10 Mi S Jct C. R. 31 |
| Carries | C.r.1 |
| Crosses | Wolf Run |
| Coordinates | 39.13733, -79.66364 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 41.7 ft (12.7 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 94.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A063 |