Tucker CR 1 over Cheat River
Fair Condition43 years old400 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.32 Miles N Jct CR 1/15 |
| Carries | Tucker CR 1 |
| Crosses | Cheat River |
| Coordinates | 39.12148, -79.67542 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 423.9 ft (129.2 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 1240.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A001 |