Lrd Pigeon River R over Grant River
Good Condition40 years old59 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.3m E Jct Cth U |
| Carries | Lrd Pigeon River R |
| Crosses | Grant River |
| Coordinates | 42.76006, -90.85206 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 264.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 59 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22008400000000 |