Cth U over Grant River
Good Condition26 years old678 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.7m W Jct Cth N (to Sout |
| Carries | Cth U |
| Crosses | Grant River |
| Coordinates | 42.76169, -90.86367 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 242.8 ft (74 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 710.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 678 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22017900000000 |