Lrd Ebenezer RD over Br Platte River
Fair Condition96 years old102 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.6m S Jct Ush 18 |
| Carries | Lrd Ebenezer RD |
| Crosses | Br Platte River |
| Coordinates | 42.95067, -90.51544 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 59.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1960) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22092800000000 |