Lrd Adrian Hollow over Br Grant River
Good Condition34 years old53 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.4m N Jct Sth 133 |
| Carries | Lrd Adrian Hollow |
| Crosses | Br Grant River |
| Coordinates | 42.73161, -90.88822 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 82.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22013200000000 |