Lrd North Hollow R over Br Sinsinawa River
Good Condition38 years old53 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.9m W Jct Sth 80 |
| Carries | Lrd North Hollow R |
| Crosses | Br Sinsinawa River |
| Coordinates | 42.57242, -90.46806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 63.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22013700000000 |