Lrd Center RD over Sinsinawa River
Fair Condition55 years old80 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.8m W Jct Sth 80 |
| Carries | Lrd Center RD |
| Crosses | Sinsinawa River |
| Coordinates | 42.55550, -90.48450 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.5 ft (16 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 128 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22038700000000 |