Lrd York RD over Br Sinsinawa River
Good Condition30 years old80 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.4m W Jct Sth 80 |
| Carries | Lrd York RD |
| Crosses | Br Sinsinawa River |
| Coordinates | 42.55772, -90.48094 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 97.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22016900000000 |