Ush 8 over Wisconsin Central Rr
Good Condition38 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 4.7m E Jct Sth 13 |
| Carries | Ush 8 |
| Crosses | Wisconsin Central Rr |
| Coordinates | 45.55181, -90.19418 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.5 ft (53.2 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 633.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50004800000000 |