Ush 8 over Br Douglas Creek
Good Condition33 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 4.1m E Jct Sth 13 |
| Carries | Ush 8 |
| Crosses | Br Douglas Creek |
| Coordinates | 45.55383, -90.20628 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 29.5 ft (9 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 114.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50006100000000 |