Lrd Town ST over S Fk Jump River
Poor Condition21 years old120 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.4m S Jct Ush 8 |
| Carries | Lrd Town ST |
| Crosses | S Fk Jump River |
| Coordinates | 45.54781, -90.29086 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 88.9 ft (27.1 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 357.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50007600000000 |